Top
Uğurteks Tekstil Ürünleri Tic. ve San. A.Ş.

Kumaşımızda kalite var

TARİHÇEMİZ

Yakuppur Ailesi 1923 yılında Rusya’dan Türkiye’ye göç etmiştir. İstanbul’a yerleşen aile, ilk zamanlar pazarlarda metre ile kumaş satmış ve bu yolla tekstil hayatına giriş yapmıştır.

Pazar satışlarında yakalanan başarı, kurumsal bir yapıda ticarete devam etme ihtiyacını doğurmuştur.

1933 yılında dönemin ticaret ve tekstil merkezi olan Sultanhamam Hacıpolo Han’da 11m2’ye kurulu perakende kumaş dükkanı açılmıştır.

1946 yılında İbrahim Bey kurumun bir parçası olmuş ve onun kattığı vizyon ile Uğurteks, Anadolu için toptan satış yapan bir manifatura mağazası haline gelmiştir.

Manifatura döneminde, yavaş yavaş şirketleşmeye giden adımlar atılmış, bu durum 1970 yılında dönemin en büyük fabrikalarından olan Adana-Bossa fabrikasıyla gömleklik kumaş bayiliği anlaşması yapılmasına kadar uzanmıştır.

1972 yılında 4.kuşak olan Natan Yakuppur eğitimini tamamlayıp babası İbrahim Bey ile çalışmaya başlamış ve kısa sürede büyüme hacmi büyük bir ivme kazanarak artış göstermiştir.

Natan Yakuppur 1986 yılında şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına getirilmiştir.

Şirketin gelişim aşamasındaki kilometre taşlarından biri; 1990 yılında açılan Bossa Denim bayiliğidir.

Natan Yakuppur; güvenilir, saygı duyulan kişiliği, dürüst tüccarlığının yanı sıra vizyoner kimliğiyle kısa sürede denim üretiminde başarıyı yakalamış; 1992 yılında yıllık 12 milyon metre denim kumaş satışı gerçekleştirmiştir.

2004 yılına kadar sektörde adını fazlasıyla duyurup, vizyoner karakterine tecrübeyi de ekleyen Natan Yakuppur, bugün hala faaliyetlerini sürdüren fabrikayı kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir.

Uğurteks kısa sürede sektördeki başarılarıyla yerini belli etmiştir. Ailenin 5. jenerasyonunu temsil eden Alper ve İlker Yakuppur kardeşlerin çalışma hayatlarına Uğurteks bünyesinde başlamalarıyla birlikte yurt dışı satışlarına daha fazla önem verilmiş; dünyanın beş kıtasına kumaş ihracatına başlanmıştır. Günümüzde Uğurteks, dünya markalarının tercih ettiği bir kumaş tedarikçisidir.

Geçmişinden aldığı güç, deneyim ve ilkeleriyle Uğurteks; 2023 yılında Cumhuriyetimiz ile birlikte kuruluşunun 100.yılını kutlamaya hazırlanmaktadır.